7 Adimda Etkili Konusma Hazirlama

Updated: Jul 5, 2019

#PublicSpeaking, #KonusmaSanati #PrezentasyonTeknikleri, #Egitim, #Kocluk #HarunDagli

Bir konusma yapmanız istendi ama nasil hazirlanacaginizi bilmiyorsunuz.

Gelin beraber Yedi adimda kolay ve pratik konusma hazirlama teknigini ogrenelim.


Diyelim ki bir konusma yapmanız istendi; bu bir sunum, isinizle ilgili bir sohbet toplantısı, bir dügün ya da cenaze de olabilir. Konusma yapmaktan daha önemli olan sey, o konusmaya hem icerik hem de sunum olarak tam olarak hazırlanmayı gerektirir. Size bu yazımızda yedi adımda etkili konusma hazırlama tekniginden bahsedecegim.


Konusma yazmayı ögrenmek özellikle kendi kendinize yüksek sesle yazmayı becerebiliyorsanız, size oldukca kolay bile gelebilir.


uc bölümden olusur;ilik cekiyorsanız, tavsiyem isi son dakikaya bırakmadan erkenden hazırlıklara baslamanızdır. Etkili bir konusma hazırlamak icin takip etmeniz gereken 7 basit yöntem var, acele etmeden her adımda belirtilen fikirleri iyice sindirmenizi, degisik fikirler uretmek için her bir adımda bir kac yol denemenizi tavsiye ederim.


Oncelikle Konusmanızın Ana Hatlarıni Cıkarın

Size gösterecegim 7 adimi denemeden önce ilk yapmanız gereken konusmanızın ana hatlarını cıkarmalısınız. Daha önceki yazılarımı takip edenler 5N1K ve Topluluk önünde konusmada önemini bilirler, simdi oradaki soruların bazılarını sormamız gerekiyor;


  • Konusmayı KIM’e yapacaksınız ve NIYE yani amacı ne?

  • Konusmaniz NE ile ilgili olacaktır yani konusu NE’dir? Buradaki ana konuları önem sırasına göre listeleyin hatta konuyla ilgili arastırma yaptıysanız, oda elinizin altında bulunsun.

  • Konusmanız icin size ayrılan sure NE KADAR 5 dakika… 10 dakika ya da daha uzun

  • Konusma taslagınızın ana hatlarını belirlemek, konusmayı yazarken ve hazırlanırken cok önemlidir. Bu hem size zaman kazandırır hem de gereksiz yere strese girmenizi engeller.


O yüzden konusma metnini yazmaya baslamadan önce iyice düsünerek kafanızda bu soruları net sekilde cevaplamalısınız. Kafanızda konusu ve taslagı oturmamıs bir konusma metnini hazırlamak, neden ve nereye seyahat ettiginizi bilmeden bir yolculuga cıkmak gibidir; böyle bir maceraya girmenizi hic tavsiye etmem.


Asil yazımızın konusu olan yazmaya baslamadan önce, kafamızda oturttugumuz taslagı da düsünerek nasıl bir sey cıkaracagımıza bakalım isterseniz.


Genel anlamda bir konuşma metni üc bölümden olusur;


1. Giris bolumu ve tanıtım

2. Genel olarak bilgiyi verdiğimiz ana bölüm

3. Kapanıs, özetleme ya da sonlandırma bölümü


Bu bilgiler ısıgında yedi adıma gecebiliriz.


Yedi Adımda Etkili Konusma Hazırlama Kılavuzu


1. Ise Dinleyici Kitlenizi Analiz Etmekle Baslayın


Hazırladıgınız taslaktaki en önemli fikir ve düsünce ile baslayın.


Bu düsünceyi sizi izleyenlere en etkili sekilde ve onlarında en kolay anlayabilecegi sekilde nasıl anlatabileceginizi dusunun; bu bir seyleri göstermek ya da sözlü olarak anlatmakta olabilir. Unutmayın ki iyi bir konusma asla ve asla konusmacının bakıs acısından bakarak hazırlanmaz, hazırlanırsa da sonu hic iyi olmaz.


Izleyicinin bakıs acisini anlayabilmek ve buna göre yazmak icin ya izleyicilerin icinde oldugunu bildiginiz ve tanıdıgınız bir kisiyi ya da sizi izlemesi muhtemel kisi karakterlerini dusunun. Söylememe gerek var mı bilmiyorum ama bu kisi ya da karakter sizi izleyenlerin icinde cogunlugu olusturan bir kesimi temsil etmesi gerekir.


Simdi bu kisinin adinin “Ali” oldugunu farz edelim ve düsünelim ki, Ali yanımızda oturuyor ve hevesle sizin anlattıklarınızı dinlemeyi bekliyor. O zaman kendinize su iki soruyu sorun;


  • Elimdeki bilgileri Ali’nin ihtiyaclarıni karsılayacak sekilde nasıl uyarlayabilirim? Ornek olarak konuyla ilgili kisisel bir hikâye anlatmak hem kisisel bir bag kurmanıza hem de daha gercekci gözükmenize yardımcı olabilir.

  • Anlatacagınız konuyla ilgili Ali’nin genel bir bilgisi var mı? Nasıl bir dil ve ton kullanmalısınız? Eger teknik bir konu anlatacaksanız ve Ali sizin isinizin gelisimi icin gerekli parayı vermesini beklediginiz bir yatırımcıysa, is kolunuzla ilgili kısaltma ve jargonlardan kacınmanızda yarar olacaktır.


2. Gunluk Hayatta Konustugunuz Gibi Yazınızı Hazırlamanız Sizi Daha Gercekci Yapar