Girisimciler Icin Sunum (Public Speaking) Onerileri

#PublicSpeaking #Prezentasyon #Sunum #Egitim

Kabul etmem gerekir ki, otuz yili askin otelcilik kariyerimden sonra farkli birsey yapip kendi isimi kurma karari verdiğimde yasadigim en buyuk problem, isimi geliştirmek için normalde sadece koordine ettiğim ve birebir ilgilenmediğim pek sok seyi kendi basima yapma zorunlulugum oldu.


Yaptigim isi ve kendimi tanıtmak ve isimle ilgili yeni bir cevre oluşturmak için toplantılara katılıp konuşmalar ve sunumlar yapmak günlük hayatimin bir parcasi olmaya basladi.

Arastirmalara gore insanlarin 75%’inden fazlasi için sunum yapmak ya da topluluk onunde konuşmak en cok korktuklari seylerin basinda geliyor.


Peki ya siz, siz nasıl hissediyorsunuz?


Cocukken okullardaki müsamerelere katilip oynamak veya ozel günlerde siir okumak hepimizin yaptigi birsey değildir. Bazilarimiz daha cesaretli ya da dogustan bu tip aktivitelerde daha basarilidir.


Bu demek değil ki bu ozellik sonradan kazanılamaz. Pek cogumuz bu korkumuzu kendi isimizi acana ya da sirket içerisinde belli bir noktaya gelinceye kadar farketmez. Farkettigimizde de ya kendimizi isin ortasinda bulup zorunlu olarak yapmaya ya da mumkun olduğunca kacinmaya calisiriz.


Ancak isinizi büyütmek, yeni müşteriler bulmak ve onunuze gelen firsatlari değerlendirmek soz konusu olduğunda, konuşma ve sunumlar yapmaktan kaçamazsınız.


Topluluk onunde konuşmaya cekinen ve her sunum kelimesi duyduğunuzda soğuk terler doken biriyseniz; size bes adimda bu korkunuzu kontrol etme ve kendine güvenli konuşma yapma üzerine önerilerim var;


1.Alistirma yapmak için onunuze gelen her sansi değerlendirin


Once kabul etmeniz gerekir ki pratik yapmadan bir sunum yapmaya girişmek tum ozguveninizi zedeleyeceği gibi potansiyel bir isi kacirmaniza da neden olabilir. Size tavsiyem kurs ve etkinliklere katilip yeni teknikler öğrenmeniz ve bunlari pratikte uygulayarak kendinizi geliştirmenizdir.


Bu konuda benimde düzenlediğim “Topluluk Onunde Konusma Sanati” ya da “Is Hayatinda Sunum Teknikleri” eğitimlerine katılabilirsiniz. Boylece güvenli bir ortamda eksiklerinizi görme, ogreneceginiz tekniklerle beraber bu eksiklikleri tamamlama ve bol bol alistirma yapma sansiniz olacaktır.


Bunun haricinde benimde kulüp baskanligi yaptigim Toastmasters International gibi dünya üzerinde 140 ülkede ve 345,000’in üzerinde insana Yonetim becerileri ve Toplum onunde konuşma üzerine eğitim veren bir derneğe uye olmanizi tavsiye ederim. Belki benim düzenlediğim workshoplar gibi bir günde gerekli tekniklerin hepsini öğrenip hizli bir adim atmayacaksiniz ama haftalik ya da iki haftada toplanan bu kulüplerde yavaş ama emin adimlarla ihtiyaç duyduğunuz teknikleri öğrenip, herkesin birbirini desteklediği güzel bir ortamda defalarca bu öğretileri uygulama sansi bulacaksiniz.


Firsatiniz ve imkaniniz varsa bence ikisini de yapin, böylece kendinize olan güveniniz artacak, korkunuzun zamanla dagildigini göreceksiniz. Sizin için hayati onem tasiyan bir konuda direk konuşma yapmak yerine kucuk alistirmalarla kendiniz geliştirip hazırlayabilirsiniz.


2.Hazirlik herseyin anahtaridir, sunumlarınızdan once iyi hazirlanin


Nasil ki herhangi bir yatirim ve girisim karari almadan once hedef kitle, risk analizleri yapıyor ve işletme planlari oluşturmak zorunda kaliyorsak, herhangi bir sunum yapmadan once de hazirlik yapmak durumundayiz.


Bu konuda dikkat etmeniz gereken hususlari kisaca soyle özetleyebiliriz;


a. Konusma yaptiginiz topluluğu tanımak.

Konusmaniza yoğunlaşmadan once kime yapacaginizi, konuya ne kadar hâkim olduklarini, nelerin onlari motive edeceğini bilmeniz size avantaj saglayacaktir. Sonucta sizin ne söylediğiniz kadar sizi dinleyen insanlarin beklentilerini bilmek ve onlari tanımak bag kurmanizi kolaylastirir.


b. Başarılı konuşmacıların videolarini izleyin

Bu politikacılar olduğu gibi Ted gibi profesyonel konusmacilarin yeraldigi videolar da olabilir. Seslerini nasil kullandiklarini, ton ayarlamalarini, vücut dillerini, konuşma hizlarini, sahne kullanimlarini anlamaya ve kendinize uygulamaya calisin.


c. Sunumunuzu özetleyin

Sunumunuz on dakika ya da yârim saat olabilir. Herkesin butun konusmayi anlamasini ya da aklinda tutmasini bekleyemezsiniz. Bu yüzden oncelikle sizi dinleyenlerin almasini beklediğiniz mesaji ya da hatirlamasini istediğiniz noktalar etrafında konusmanizin ana fikrini oluşturun. Ustune ne eklerseniz ekleyin bu ana fikrin etrafında olusturmaniz hem mesajlarinizin anlasilmasi, konusmanin dagilmamasi hemde etkili olmasina yârdim edecektir.


d. Sunumunuza mesajınızla ilgili arastirma verileri ya da istatistiki bilgiler ekleyin

Ama sakin fazla bilgiyle bogmayin. Buradaki kıstas kisaca, eger siz o bilgileri aklinizda tutup sunumunuzda notlarınıza bakmadan paylasamiyorsaniz, fazla bilgi sunuyorsunuz demektir. Ideal orandaki bilgileri paylaşmak konusmaniza inandiricilik katacaktır.


Arastirmalar konuşma aralarina akillica serpiştirilen veri ve istat